Modřické hody 2008   -   Rozhovor na téma   -   Hody 1991


Zpravodaj Modřice 11/2008 - "Jak se organizují hody"

Bezprostřední příspěvek "Máme doma stárku" (Zpravodaj-10) se hodí doplnit podrobnostmi - odpovídá kolega z pěveckého sboru - rodák z Hané, milovník dobrého vína a lidových písní - Ing. Josef Šiška starší.

(Č) Na prvních obnovených hodech jsi řídil stavění máje u Sokolovny a hlavním stárkem byl tehdy tvůj syn - nynější starosta města ...
(Š) Hody zanikly v 70-tých letech po konfliktech s komunistickým vedením obce (stárci chodili do kostela) - a pak se dlouho nedělo nic. S nápadem na jejich obnovu přišli fotbalisti v roce 1991 a synátor mě požádal, abych jim pomohl. Radili jsme tehdy tři - ještě Rosťa Eigner (jeho dcera Lenka byla hlavní stárkou) a dnes už nežijící Jiří Vajbar. Chystalo se to snad od června, včetně opravy tanečního parketu, které se ujali zedníci p. Pastva starší, Antonín Svoboda a další. Stárky jsme museli naučit lidové písně, tance a hodové kolo, ale také je poučit o tradicích. Být stárkem totiž bývalo mezi mladými lidmi i jejich rodiči považováno za čest - a nesměli to být přespolní - to by byla ostuda ! Pokud byli v kroji, tak se také museli chovat přiměřeně důstojně, aby toto slavnostní oblečení nezneuctili.

(Č) Jaké jsou další přípravy ?
(Š) Stárci si především zvolí hlavního stárka a stárku, kteří všechno řídí a dva další páry, jako pomocníky. Úkolem mládenců je spolu s hajným vybrat, pokácet a dovézt máju. Bývá z jednoho kmene smrku, vysokého ke 30 metrům a po oloupání se zatlučením pilových listů do syrového kmene zabezpečuje proti případnému podřezání. Děvčata pak na vrchol navazují barevné stuhy a na nejvyšší místo uváže hlavní stárka šátek, který potvrzuje její právo. Vlastní stavění máje vyžaduje spolupráci řady lidí. Někde ji zvedají pomocí tyčoviny, u nás za pomoci různě dlouhých žebříků a provazovým jištěním ze 3 stran, které se v závěru uvolní pomocným provázkem.

(Č) A současná pravidla ( plakát ) hodového víkendu v Modřicích ?
(Š) V sobotu dopoledne stárci s muzikou zvou občany - nabízejí závdavek vína z "karafy-juchačky" či snítku rozmarýny s mašličkou a večer je předhodová zábava. V neděli ráno jdou společně na mši a po obědě průvodem s muzikou pro hlavního stárka a pak pro stárku. Přitom je připraveno pohoštění a tančí se s rodiči. Tradiční kolový tanec (s ozdobenými karafami uprostřed) tančí i na dalších zastávkách. Před radnicí pak žádají starostu o "právo nad městem", ten jim ho slavnostně předává a dohoda je zpečetěna čestným tancem hlavních stárků s panem starostou a jeho paní. Krojovaná chasa pak odejde průvodem na Sokolovnu, kde se zpívá a tančí až do noci. V pondělí - už bez krojů - je pohodová zábava a přibližně za měsíc se "kácí mája" - odpoledne fyzicky a večer pak na příslušné zábavě.

(Č) Děkuji a přidávám historické fotografie z roku 1991:

... doprava máje po Benešově ulici k sokolovně ...

... dokončení zdobení a momentky ze vztyčování ...

... kočí pan Oblouk zrovna navrhoval holčičkám, že vymění "koňa za maminku" ...


© text a foto Vlastimil Čevela   © Modřický internetový magazín