Město Modřice
připravilo pro všechny příznivce hudebních zážitků


          


          

23.
KOMORNÍ KONCERT NA RADNICI


          


          

Moravské saxofonové kvarteto

„Melodie dýchajícího kovu“


Antonín Mühlhansl – sopránový saxofon,
Jan Svoboda – altový saxofon,
Jiří Sedláček – tenorový saxofon,
Lubor Pokluda – barytonový saxofon


          


          


          
Úterý 26. září 2006 v 19 hodin
Nová radnice na náměstí Svobody v Modřicích

Program koncertu

 1. Paul Harvey --- The Harfleur Song
 2. Emil Hlobil --- Marcato di danza
  (Variace na lidovou píseň Tancuj, tancuj, vykrúcaj)
 3. Paul Harvey --- Robert Burns Suite
 4. Eugen Brixel --- Vaudeville
  (Hommage a Offenbach)
 5. Přestávka 10 minut

 6. Joe Zawinul --- Birdland (arr. Jiří Vohralík)
 7. "Broadwayská suita"
 8. Karel Růžička --- Jazzové ozvěny - výběr (arr. Antonín Mühlhansl)
 9. Zbyšek Bittmar --- Sax's Machine


          


          

O autorech skladeb

Paul Harvey (*1936)
anglický klarinetista, pedagog a skladatel, především díla pro klarinet a saxofon. Melodický styl s prvky anglického a skotského folkloru. The Harfleur Song zpracovává starou námořnickou píseň, Robert Burns Suite je inspirovaná poezií skotského národního básníka Roberta Burnse.

Emil Hlobil (1901-1987)
český skladatel, žák Josefa Suka - mj. opery, 7 symfonií, rozsáhlá komorní tvorba, též pro neobvyklá obsazení. Vedle saxofonového kvartetu Op. 93 (1974) napsal pro toto obsazení též příležitostnou skladbu Marcato di danza na Silvestra roku 1978.

Eugen Brixel (1939-2000)
rakouský skladatel, kapelník dechové hudby, kterou se zabýval také teoreticky na Musikhochschule Graz. V jeho tvorbě převažují díla pro velký dechový orchestr a také mnoho komorních skladeb pro dechové nástroje. Skladba Vaudeville (1993) má podtitul "Pocta Offenbachovi", a kromě Offenbachova kankánu v ní vzdává poctu i dalším starým hudebním formám - gavotě a valčíku ve 2. větě a fuze ve 3. větě. S těmito formami však pracuje vyhraněným, expresivním, někdy až ironizujícím způsobem.

Joe Zawinul (*1932)
rakouský klavírista a skladatel s českými kořeny. Významný jazzový experimentátor, průkopník elektrických nástrojů a stylových fúzí v jazzové hudbě. Skladba Birdland se poprvé objevila v r. 1977 na přelomovém albu "Heavy Weather" jeho skupiny "Weather Report".

Fats Waller vl. jménem Thomas Wright ( 1904-1943)
americký jazzový klavírista, varhaník (jeden z prvních), skladatel, jevištní komik. Píseň Ain't Misbehavin je z muzikálu "Connie's hot Chocolates" z roku 1929.

Jerome Moross (1913-1983)
americký skladatel, spontánní, lyrický styl, ve 40. až 60. letech hudba k mnoha filmům. Balada Lazy Afternoon je z muzikálu "The Golden Apple" z roku 1954.

George Gershwin (1898-1937)
jeden z nejvýznamnějších amerických hudebníků, potomek židovských přistěhovalců z carského Ruska. Klavírista, skladatel, jedna ze zakladatelských osobností jazzové hudby. Vedle orchestrálních (slavná Rhapsody in Blue) a jevištních (opera Porgy a Bess) děl je autorem cca 700 písní, které tvoří dodnes základ jazzového repertoáru. Píseň Oh, Lady Be Good je ze stejnojmenné hudební komedie z roku 1924.

Karel Růžička (*1940)
skladatel, klavírista, čelný představitel české jazzové scény. Jeho kompoziční styl prozrazuje hlubokou znalost jak vývoje jazzu, tak postupů tzv. vážné hudby. Dvě skladbičky jsou vybrány z klavírního alba "Jazzové ozvěny" (1987).

Zbyšek Bittmar (1934-2004)
saxofonista, dirigent, skladatel, aranžér, pedagog - působil v Ostravě a v Havířově. Skladba Sax's Machine je z roku 1993.

 

O účinkujících

Antonín Mühlhansl
vystudoval hru na klarinet na brněnské konzervatoři u Josefa Hejtmánka a na brněnské JAMU a Víta Spilky. V současnosti hraje na klarinet a saxofon v orchestru Městského divadla v Brně. Je také členem pražského saxofonového kvarteta Bohemia.

Jan Svoboda
vystudoval hru na klarinet na brněnské konzervatoři u Lubomíra Bartoně a na brněnské JAMU u Valtra Vítka. V současnosti je vedoucím skupiny klarinetů v orchestru opery Národního divadla v Brně.

Jiří Sedláček
vystudoval hru na klarinet na brněnské konzervatoři u Lubomíra Bartoně a na pražské AMU u Vlastimila Mareše. V současnosti hraje na klarinet a basklarinet ve Filharmonii Brno.

Lubor Pokluda
Absolvent brněnské konzervatoře ze třídy prof. Lubomíra Bartoně, následně vystudoval brněnskou JAMU u Víta Spilky. V současnosti hraje na klarinet a saxofon v orchestru Městského divadla v Brně a v orchestru opery Národního divadla v Brně.

 


          

 


          

Pozvánky

29. listopadu 2006 - další koncert na radnici v Modřicích - "Trochu jiné vážně dělané umění" aneb dětský soubor Javorníček - http://www.javornicek.cz/ ,

13. prosince 2006 - na radnici v Modřicích - Slavnostní koncert k 5. výročí pěveckého sboru - Smíšený pěvecký sbor města Modřice a hosté - sbormistr Jana Kovářová

Plánované termíny koncertů v roce 2007
středa 31. ledna, středa 28. března, středa 30. května, středa 26. září, středa 28. listopadu, středa 12. prosince

Internetové stránky
o koncertech s fotografiemi a ukázkovými nahrávkami: mim.voda.cz